Banner


 *  Strona główna
 *  Oblicze do kontemplacji
 *  Koronka do Miłosierdzia Bożego.mp3
 *  Listy Jana Pawła II
 *  Nasz ośrodek
 *  Duszpasterz i domownicy
 *  Miejsce Pamięci
 *  Reguła życia
 *  Fundamenty domu
 *  Dzień na Jamnej
 *  Jamneńska Pieśń
 *  Remonty i inwestycje
Zamyślenia-ARCHIWUM
Święci dominikańscy
Opowieści
Kamienie milowe
Miejsca modlitwy
Nasze budynki
Napisali o Jamnej
 *  Jamneńska GALERIA
 *  INNE GALERIE FOTO


Msze św.

niedziela:
godz. 11.00
godz. 13.00
godz. 16.00 (trydencka)
dni zwykłe: godz. 19.00

Godzina Miłosierdzia

codziennie o godz. 15.00

Dane kontaktowe:

Dom Matki Bożej
Niezawodnej Nadziei

Jamna 7
32-842 Paleśnica
tel. 014/ 66-54-196
[email protected]

o. Andrzej Chlewicki OP
tel. +48 603 138 056

o. Wojciech Gołaski OP
tel. +48 602 719 884

o. Grzegorz Kluz OP
tel. +48 694 480 628
mail do o. Grzegorza

Wyślij e-maila na Jamną

Nasze budynki

Dom św. Jacka  |   Dom bł. Czesława  |   Furta  |   Dom św. Józefa  |   Dom Kostka  |   Wieczernik  |   Pustelnia  


Dom świętego Jacka

      Drewniany budynek Domu świetego Jacka to dawna szkoła w Jamnej, a jeszcze wcześniej dom należący do pana Czesława Mastalerza. Każda z izb Domu, przyozdobiona darami osób Jamną zafascynowanych, ma swoją niepowtarzalną indywidualność, łączącą miejscowe tradycje <<galicyjskie>> z importowanymi tradycjami wielkopolskich gospodarzy. Gość, który zajechał przed Dom od strony podjazdu, wchodzi doń po wysokich stopniach i trafia przez werandę do długiego i wąskiego REFEKTARZA, czyli Jadalni, połączonej z KUCHNIĽ, która jest jednocześnie głównym i jedynym korytarzem, prowadzącym na przestrzał przez budynek. Nad Refektarzem króluje niepodzielnie ludowy uśmiech wielkiej, niebieskiej figury Matki Boskiej z Nowego Sącza. Pomieszczenie to powstało już po przejęciu Domu przez Duszpasterstwo Akademickie - pod nim mieszczą się nowe łazienki, dostępne przez klatkę schodową w również dobudowanej WIEŻY

     Na wieży znajduje się honorowy, gościnny POKÓJ PAPIESKI, ciasny lecz wygodny, umeblowany sprzętami ofiarowanymi przez Lecha Wałęsę i Hannę Suchocką. Jan Paweł II jest tutaj gościem stale oczekiwanym i nieustannie zapraszanym, a w sporej już, osobistej korespondencji nigdy nie napisał, że na Jamną nie przyjedzie. Idąc korytarzem-Kuchnią pozostawiamy po prawej POKÓJ DUSZPASTERZY, dla laików niedostępny, i docieramy do KAPLICY z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętego Jacka w ołtarzu. Tu także znajduje się obraz MATKI BOSKIEJ JAMNEŃSKIEJ. Na ścianach wiszą ofiarowane przez Jana Pawła II części stroju papieskiego i portrety papieża, malowane przez znanego zakopiańskiego malarza Arkadiusza Walocha.

     Naprzeciwko wejścia do Kaplicy znajdują się drzwi do POKOJU ROMANA BRANDSTAETTERA. Jest to główna czytelnia i biblioteka na Jamnej, miejsce pracy intelektualnej, a także główny <<pokój zebrań>>, dziś coraz częściej za mały, aby pomieścić wszystkich gości. Stoły i krzesła pozwalają wygodnie rozsiąść się, a okna dają widok na znaczną część jamneńskiego wzgórza. Wielki kominek uprzyjemnia lekturę i ułatwia prowadzenie gawęd. Tragedię Jamnej w czasie ostatniej wojny przypomina tu przejmujący obraz Matki Boskiej pędzla wybitnej artystki poznańskiej, Danuty Waberskiej. Niezwykłą atmosferę tworzą też liczne dzieła sztuki, zdjęcia i pamiątki, związane głównie z postacią Romana Brandstaettera, wielkiego współczesnego poety, pisarza i dramaturga. Roman Brandstaetter pochodził z Tarnowa, z rodziny żydowskiej i był silnie wierzącym Żydem. Karierę literacką rozpoczął przed II wojną światową w Warszawie; czas okupacji spędził w Izraelu. W drodze z Izraela do Europy w 1946 roku przeżył nawrócenie. Odtąd Wiara stała się dlań podstawowym, świadomym impulsem tworzenia. Po powrocie do Polski zamieszkał w Poznaniu, gdzie związał się między innymi ze środowiskiem dominikańskim i z wydawnictwem <<W drodze>>. Ojciec Jan Góra miał zaszczyt znaleźć się w gronie jego bliskich przyjaciół. Część swego księgozbioru oraz sprzętów domowych pisarz przekazał testamentem Duszpasterstwu Akademickiemu. Jego dzieła należą do wielkich kart polskiej literatury, zarówno zbiory wierszy - m.in. <<Pieśń o moim Chrystusie>> - jak kilkutomowa powieść <<Jezus z Nazarethu>>, doskonałe przekłady Psalmów, Ewangelii i wielu Ksiąg Pisma Świetego, a także książki o Piśmie Świętym - m.in. <<Krąg Biblijny>>. Z Pokoju Romana Brandtaettera prowadzi wejście do celi ojca Jana. To <<główna kwatera>> duszpasterska, często bardziej przypominająca magazyn lub sztab armii niż pokój, jednak i ona ma swego patrona: jest nim stryj ojca Jana, Jan Góra, dawny proboszcz paleśnicki, którego portret wita wchodzących

      Spośród pomieszczeń Domu świętego Jacka pozostaje jeszcze do odnotowania Poddasze, zwane <<LOTNISKIEM>>, czyli największa zbiorowa jamneńska <<noclegownia>>, do której prowadzą zewnętrzne schody na ścianie szczytowej Domu.

     Omawiając wszelkie budynki na Jamnej nie sposób pominąć jednej osoby, głównego architekta i pomysłodawcę wszelkich przeróbek i budowy nowych domów. Ania Boryska, bo o Niej mowa,  od wielu lat doradza Ojcu Janowi, we wszelkich Jego szaleństwach budowlanych, ostatnio stała się pomysłodawcą budowy Ośrodka Duszpasterskiego na LEDNICY.