Muzeum o. Jana Góry OP
To właśnie za sprawą śp. o. Jana Góry OP na Jamną przybyli Dominikanie by założyć swoją osadę Respublica Dominicana Jamna Regio Exterritorialis.
Ośrodek duszpasterstwa akademickiego powstaje w r. 1992, gdy na Jamną przybywa charyzmatyczny Duszpasterz Akademicki z Poznania. Dominikanie na bazie przekazanego przez ówczesny samorząd gminy Zakliczyn budynku byłej szkoły stworzyli na Jamnej Szkołę Wiary „Dom św. Jacka.”
Z czasem o. Jan Góra postanowił wybudować na Jamnej kościół rektoralny, by koronowana ikona Matki Bożej Niezawodnej Nadziei mogła znaleźć godne miejsce. 3 maja 2001 r. nastąpiło poświęcenie Kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Jamneńskiej – Matki Niezawodnej Nadziei, którego dokonał prymas Polski, Kardynał Józef Glemp.
Jan Góra OP bardzo często odwiedzał Jana Pawła II. Zawsze starał się też przywieźć ze sobą jakąś pamiątkę, na znak błogosławieństwa, by towarzyszyło w pracy nad Jamną i Lednicą. W ciągu kilkudziesięciu lat tych pamiątek uzbierało się naprawdę sporo. Pamiątki po o. Janie i pragniemy wyeksponować w Muzeum – w dolnym kosciele na Jamnej.
Pragniemy też by nie było to tylko „muzeum”. Prezentacja spuścizny po o. Janie i jego przyjaźni ze św. Janem Pawłem II ma nas pobudzać do twórczego działania…
Po śmierci Jana Pawła II ojciec Jan bardzo zabiegał, aby zgromadzić wszystkie pamiątki w jednym miejscu dostępnym dla młodzieży. Miał przeczucie, że te rzeczy były świadkami świętości Papieża Polaka, i już wtedy nazywał je wprost relikwiami.