W domu św. Jacka, w pomieszczeniach, w których mieszkał ojciec Jan Góra podczas swoich pobytów na Jamnej, trwają aktualnie intensywne przygotowania do otwarcia poświęconej mu izby pamięci. Jako gospodarze miejsca robimy kwerendę w kartonach wypełnionych rzeczami ojca Jana. Przeglądamy dokumenty, zdjęcia, listy, przedmioty codziennego użytku… Chcemy, by wybrane dokumenty i rzeczy ukazywały korzenie oraz inspiracje dominikanina: rodzinę, stryja plebana – ks. Jana Górę, gościa wiecznego domu – Romana Brandstaettera, papieża Jana Pawła II. Chcemy pokazać założyciela ośrodka na Jamnej wieloaspektowo: jako prudniczanina, bratanka paleśnickiego plebana, zakonnika, kapłana, pisarza, doktora teologii, przyjaciela autora „Kręgu Biblijnego”, duszpasterza szaleńczo zainspirowanego osobą i życiem Jana Pawła II. Izba pamięci zostanie udostępniona do zwiedzania w sobotę poprzedzającą rocznicę śmierci ojca Jana, czyli 16 grudnia 2023 roku.
Izba pamięci jest pierwszym etapem powstającego Muzeum Wzgórza Nadziei, ukazującego historię miejscowości Jamna – poczynając od bitwy partyzanckiej i pacyfikacji wsi w 1944 roku aż do stworzenia przez ojca Jana Górę tętniącego życiem ośrodka duszpasterskiego i kulturalnego.
Działalność duszpasterza inspirowali wielokrotnie Roman Brandstaetter i Jan Paweł II, z którymi łączyły go bliskie i serdeczne więzi. Oprócz inspiracji Jan Góra otrzymał od swoich przyjaciół jedyne w swoim rodzaju pamiątki (archiwalia, przedmioty codziennego użytku i in.). Dzięki remontowi i adaptacji istniejących pomieszczeń, możliwe będzie wyeksponowanie i udostępnienie zwiedzającym bogatego zbioru eksponatów po Romanie Brandstaetterze, Janie Pawle II i Janie Górze, które aktualnie zamknięte są w archiwach jamneńskiego klasztoru dominikanów.
Początkiem historii jamneńskiej nadziei jest bitwa, którą stoczyli partyzanci I batalionu 16. pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego “Leliwy” oraz pacyfikacja wsi przez wojska niemieckie. Wieś skazana w czasach PRL na zalesienie, została ocalona przez wielkoduszny akt darowizny, której dokonał wójt Stanisław Chrobak, przekazując zrujnowany budynek szkoły dominikaninowi, ojcu Janowi Górze. Ten charyzmatyczny duszpasterz tchnął w to miejsce nowe życie – tworząc najpierw ośrodek duszpasterstwa akademickiego, miejsce pamięci o pomordowanych przez Niemców mieszkańcach Jamnej oraz budując kościół, który wkrótce stał się sanktuarium Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.
Muzeum powstanie w trzech etapach.
I etap, który zostanie sfinalizowany 16 grudnia 2023 roku, zakłada przystosowanie pokoju w domu św. Jacka, w którym mieszkał Jan Góra podczas wizyt na Jamnej. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć celę zakonną Jana Góry z autentycznymi meblami, sprzętami, książkami, obrazami, odzieżą. Natomiast w przedsionku, prowadzącym do celi, w szafach i gablotach będzie można oglądać archiwalia i przedmioty pozostałe po zmarłym dominikaninie. Pragniemy, by wizyta w tych pomieszczeniach dała zwiedzającym pojęcie o rodzinnych korzeniach ojca Jana, o jego duchowych i intelektualnych inspiracjach, które kształtowały jego osobę i dzieło, pozwoliła poczuć atmosferę celi, w której mieszkał, pracował i odpoczywał. Do celi Jana Góry wchodzić będzie się przez tak zwane lektorium Brandstaettera, w którym zwiedzający będą mogli zobaczyć biurko pisarza, autografy jego wierszy i powieści „Jezus z Nazaretu” oraz przedmioty codzienne, takie jak fajka czy buty.
II etap, przewidziany na rok 2024, zakłada remont i modernizację istniejących pomieszczeń w przyziemiach kościoła oraz zagospodarowanie licznych pamiątek po Janie Pawle II, które polski papież przekazywał przez lata Janowi Górze. To niezwykły zbiór, którego nie powstydziłoby się żadne z istniejących muzeów poświęconych Janowi Pawłowi II. Pragniemy, by w tej przestrzeni znalazła się również ekspozycja, ukazująca dzieła duszpasterskie Jana Góry, poczynając od duszpasterstwa szkół średnich w Poznaniu, poprzez duszpasterstwo akademickie, Hermanicę, Jamną aż do Lednicy. Wystawa w przyziemiach istniejącego kościoła połączona zostanie z salą audiowizualną, na około 50 osób, w którym zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne na temat historii Jamnej i postaci Jana Góry.
III etap, przewidziany na rok 2025, zakłada odnowienia kaplicy pamięci, którą dominikanie zajmują się już od prawie 30 lat, a która upamiętnia bitwę, stoczoną przez partyzantów I batalionu 16. pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego “Leliwy” oraz pacyfikację wsi przez wojska niemieckie. W pomieszczeniu nad kaplicą przewidujemy zgromadzenie zdjęć, dokumentów i tablic przypominających zarówno żołnierzy AK, jak i ludzi, którzy zginęli na Jamnej we wrześniu 1944 roku.
Wszystkie trzy miejsca zostaną połączone ścieżką edukacyjną, która poprowadzi od kaplicy pamięci, jako miejsca, w którym zaczyna się historia jamneńskiej nadziei, poprzez ekspozycję w domu św. Jacka poświęconą Janowi Górze, do podziemi kościoła, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć jakie dzieła duszpasterskie stworzył ojciec Jan, inspirując się postacią Jana Pawła II.