Muzeum Wzgórze Nadziei
Muzeum „Wzgórze Nadziei” – Etap I. Historia przez pryzmat postaci Batalionu AK „Barbara”, o. Jana Góry, św. Jana Pawła II dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Muzeum „Wzgórze Nadziei”
Izba pamięci ojca Jana Góry OP
Izba pamięci ojca Jana jest I etapem powstającego muzeum. Znajduje się ona w pokoju w domu św. Jacka, w którym mieszkał Jan Góra podczas wizyt na Jamnej. Odwiedzający mogą zobaczyć celę zakonną Jana Góry z autentycznymi meblami, sprzętami, książkami, obrazami, odzieżą… i poczuć atmosferę celi, w której mieszkał, pracował i odpoczywał. Wystawa została tak zorganizowana, że w szafach i gablotach
można oglądać archiwalia i przedmioty pozostałe po zmarłym dominikaninie. Wizyta w tych pomieszczeniach da zwiedzającym pojęcie o rodzinnych (prudnicko-paleśnickich) korzeniach ojca Jana, o jego duchowych i intelektualnych inspiracjach (zakon dominikański i kapłaństwo, Roman Brandstaetter i Jan Paweł II), które ukształtowały jego osobę i dzieło.
Osoby, które pragną zwiedzić izbę pamięci proszone są o kontakt z którymś z dominikanów mieszkających na Jamnej. Grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem +48 888 503 232 lub wiadomość mailową na adres [email protected]
Plany na przyszłość
II etap tworzenia Muzeum „Wzgórze Nadziei” zakłada remont i modernizację istniejących pomieszczeń w przyziemiach kościoła. Pragniemy, by w tej przestrzeni znalazła się ekspozycja, ukazująca dzieła duszpasterskie Jana Góry, poczynając od katechezy w Tarnobrzegu i duszpasterstwa szkół średnich w Poznaniu, poprzez duszpasterstwo akademickie, Hermanice, Jamną aż do Lednicy. Wystawa w przyziemiach istniejącego kościoła połączona zostanie z salą audiowizualną, na około 50 osób, w którym zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne na temat historii Jamnej i postaci ojca Jana Góry.
III etap zakłada odnowienia kaplicy pamięci, którą dominikanie zajmują się już od prawie 30 lat, a która upamiętnia bitwę, stoczoną przez partyzantów I batalionu 16. pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego „Leliwy” oraz pacyfikację wsi przez wojska niemieckie. W pomieszczeniu nad kaplicą przewidujemy zgromadzenie zdjęć, dokumentów i tablic przypominających zarówno żołnierzy AK, jak i ludzi, którzy zginęli na Jamnej we wrześniu 1944 roku.
Wszystkie trzy miejsca zostaną połączone ścieżką edukacyjną, która poprowadzi od kaplicy pamięci, jako miejsca, w którym zaczyna się historia jamneńskiej nadziei, poprzez ekspozycję w domu św. Jacka poświęconą Janowi Górze, do podziemi kościoła, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć jakie dzieła duszpasterskie stworzył ojciec Jan, inspirując się postacią Jana Pawła II.